Один з основних модулів програмного комплексу, призначений для обліку багатоквартирних будинків або інших вузлів обліку (наприклад вулиць).
Вузол обліку може бути поділений на секції (наприклад корпуси або під’їзди) для організації груп споживачів, яких об’єднує лічильник.
Для добавлення нового вузла обліку (будинку) необхідно заповнити наступні реквізити:
Перелік послуг, що можуть надаватись буде фільтром при внесенні договорів з підрядниками про фактичне надання послуг. Тобто нарахування буде проводитись лише за відмічені послуги. Кнопка «Вказати місцезнаходження будинку на карті Google» призначення для відкриття карти та вибору на ній координат знаходження будинку. Координати в подальшому використовуються для відображення будинку на всіх картах Звернень, Ремонтів, Планів робіт, Характеристик, Аналітики, тощо.
Закладки форми «Вузли обліку (будинки).
- Закладка «Баланс» споживачів будинку (згідно із системним налаштуванням) може складатись із нарахування населення та (або) юридичних споживачів, які відносяться до будинку. Баланс формується в розрізі різновидів послуг підчас нарахування та містить наступні дані:
o Різновид послуг
o Період
o Нараховано підрядникам згідно договорів
o Нараховано споживачам
o Пільги
o Корекція сальдо
o До оплати споживачам
o Оплата
o Субсидія
o Борг
o Переплата
o Обсяг без лічильників
o Обсяг по лічильниках
o Будинкові доходи
o Інші доходи
o Позабалансовий борг
o Позабалансова переплата
Цифру «Нараховано всього» можна розкласти на складові двічі натиснувши лівою кнопкою миші на неї
- Закладка «Послуги» призначена для внесення, редагування та перегляду послуг, які надаються споживачам будинку.
Загальний вигляд закладки «Послуги»
- Закладка «Одноразові нарахування» призначена для внесення корекцій всім (відміченим) споживачам будинку. Коректувати можна послугу яка була надана у минулих періодах як :
o відсоток послуги
o сума нарахування
o обсяг послуги
Способи поділу суми корекції на споживачів є:
o Загальна площа
o Опалювальна площа
o Житлова площа
o Кількість жильців
o Кількість квартир
Корекція буде розрахована кожному відміченому споживачу автоматично відповідно до відсотка або пропорційно до його нормативів.
- Закладка «Будинкові лічильники» призначена для внесення монтажів та демонтажів будинкових та блочних лічильників.
Будинковий лічильник це лічильник, який облікує послугу на всіх споживачів будинку як населення так і юридичних. Обсяг, порахований лічильником, розподіляється споживачам пропорційно до кількості жильців чи площі із врахуванням наявності квартирних лічильників та днів і годин надання послуги кожному споживачу. За наявності юридичних споживачів підключених до того ж лічильника обсяг відщеплюється у відсотку вказаному в договорі з юридичним споживачем.
Лічильник може бути внесений як один на декілька будинків так і може бути декілька лічильників на один будинок. Блочні лічильники призначені обліковувати групи споживачів з яких складаються секції (наприклад поверх або блок у гуртожитку). В залежності від типу місця розміщення лічильники можуть бути прямого обліку, зворотнього обліку або транзитні. Дата монтажу та демонтажу лічильника враховується в розрахунках. Дні відсутності лічильників автоматично визначаються при нарахуванні по нормах.
По кожному лічильнику ведеться історія зняття показників, пломбування, проведених повірок. Кожний лічильник одночасно є записом в загальній базі приладів. Тобто за лічильником ведеться історія монтажів у різних споживачів. Це також призводить до неможливості його використання у різних споживачів в один і той же час. При внесенні монтажів (демонтажів) лічильника автоматично перевіряється чи відповідає його початковий (кінцевий) показник історії зняття показів.
Для монтажу лічильника необхідно визначити наступні поля:
o Послуга
o Вибрати лічильник з бази даних (у разі відсутності в базі даних на формі вибору по контекстному меню можна тут же добавити новий лічильник у базу даних)
o Дата монтажу (саме з цієї дати буде припинено нарахування по тарифах, повинна бути в межах розрахункового періоду)
o Тип монтажу (не обов’язково)
o Провів монтаж (працівник підприємства з довідника, не обов’язково)
o Місце монтажу (визначає також напрям обліку)
o Квартал тип і місце повірки
o Тип пломби, серія та номер (вибирається з бази номерних пломб, після внесення лічильника можна добавити ще інші пломби)
o Хто пломбував (працівник підприємства з довідника, не обов’язково)
o Дата демонтажу, кінцевий показник, причина демонтажу та хто провів демонтаж вноситься при знятті лічильника. Дата демонтажу повинна бути в межах розрахункового періоду оскільки після неї нарахування по днях проводиться по тарифах (таке нарахування проводиться у разі демонтажу всіх лічильників).
Кожний лічильник може бути опломбований багатьма пломбами в різний час. Ця інформація доповнюється на закладці «Пломби». Номерні пломби вносяться в базу пломб пачками або з спеціального меню «База номерних пломб», або через контекстне меню вибору пломби. Для обліку відповідальних осіб використовується три різні працівники: кому видано пачку пломб, хто провів пломбування та хто зняв пломбу. Таким чином автоматично формується реєстр руху номерних пломб. Програма не дозволяє використати одну і ту ж пломбу двічі.
- Закладка «Припинення / відновлення послуг».
Призначена для перегляду відключень та використаних при цих відключеннях номерних пломб. Внесені за допомогою меню «Акти припинення / відновлення послуг» приводять до відсутності нарахування споживачам будинку по тарифу за вказану кількість днів та годин. Припинення надання послуг можуть спричиняти зменшення обсягу наданих послуг (наприклад КВт або ГКл) або зменшення тарифу (наприклад за недогрів теплоносія). У випадку запису про відключення одного об’єкту (квартири) приводить до зменшення частки при розподілу обсягу послугу порахованого будинковими лічильниками.
· Закладка «Будинкові доходи» призначена для внесення записів про доходи, які виникають, наприклад, за рахунок оренди спільної власності. Такі доходи розподіляються на споживачів будинку та є варіантом оплати за комунальні послуги.
Доходи розподіляються всім відміченим споживачам пропорційно до площі або кількості мешканців чи порівну на всі квартири, у зазначеній сумі, щомісяця протягом зазначеного періоду. У випадку відсутності періоду завершення дії, постійно щомісяця.
Приклад внесених будинкових доходів:
- Електронні документи (кнопка панелі інструментів ).
Модуль передбачає облік будь-яких електронних документів, які відносяться до будинків. Наприклад схеми прибудинкової території або схеми подачі тепла. Документи зберігаються безпосередньо на сервері баз даних. Доступу до їх зміни чи випадкового видалення через файлову систему відсутні
й.
- Карта ремонтів Google.
Після натискання кнопки панелі інструментів відбувається відкриття карти де кружком обведено виділений на формі будинок. Цифра, відображена на карті, відповідає кількості проведених за останній рік ремонтних робіт.
Натискання лівою кнопкою миші на цифрі відкриває деталізацію останніх ремонтних робіт:
Закладка «Характеристики»